STOP MNOŽITEĽOM !

KTO JE MNOŽITEĽ

Ľudí (vedome či nevedome) profitujúcich z chovu psov môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín:

 

1.Množiteľ  - „biznisman“

Osoba zarábajúca na psoch. Doslova! Zo všetkých typov asi tá najhoršia. Cieľom je vložiť do chovu, čo najmenej, mať minimálne náklady  a zároveň zarobiťnajviac ako sa len dá.
Množiteľ. Od slova množiť, rozmnožovať. Za najkratšiu dobu s vysokým počtom šteniat. A to všetko na úkor starostlivosti a pohody zvierat. Takýto človek chová niekoľko plemien naraz. Hlavne tie, ktoré sú aktuálne v kurze a žiadané.
Psy sú chované v nevyhovujúcich podmienkach! Často na najzadnejšom kúte záhrady, v studenej garáži či tmavej pivnici. V chlievikoch a králikárňach bez prístupu denného svetla, bez nároku na voľný pohyb. Sú nesocializované, neprichádzajú do kontaktu s človekom alebo iným zvieraťom. Neraz chýba aj základné veterinárne ošetrenie a kvalitná strava. Jednoducho trpia psychicky a fyzicky!
Majú tu len jediný cieľ – sučky rodiť šteniatka, samce nakrývať. Využíva sa každé háranie až pokiaľ nie sú zvieratá totálne „vyšťavené“ a pre takého „podnikateľa“  viac nepoužiteľné. Ich ďalší osud sa stáva neistým. Tí šťastnejší sa dostanú do útulku a majú šancu na skutočný život. Tí druhí...
Šteniatka sú zrkadlom svojich rodičov. Množitelia krížia matku so synom, otca s dcérou a tak vznikajú generáciami rôzne telesné malformácie a vrodené chyby. Selektujú zvieratá bez poznania princípov biológie a genetiky! Zvieratá sa rodia so slabo vyvinutým imunitným systémom, sú náchylné na rozličné ochorenia, ktoré sa s nimi ťahajú aj celý život.
Takéto šteňatá sa predávajú za pomerne lacný peniaz. Budúci majiteľ v domnení, že urobil výhodnú kúpu, neskôr vytriezvie pri účtoch od veterinárneho lekára...
Zdravie je to najdôležitejšie, čo máme! Doprajme to aj našim zvieratám! Oni sa na tento svet predsa nepýtali!

 

2. Množenie ako hobby

Človek, ktorý sa k svojim zvieratám správa dobre a s láskou, no zarába na nich, aj napriek tomu. Väčšinou má jedno plemeno, párik (sučku a psa). O psy je väčšinou postarané, sú socializované, veterinárne ošetrené. Zisk zo šteniat berie ako prilepšenie k danej životnej situácii.

Súvisiaci obrázok

 

3. Množenie z nevedomosti

Táto skupina ľudí je najbizarnejšia! Svoje zvieratá nadovšetko ľúbia, často sú pre ne schopní obetovať aj to posledné...ALE!
Žijú v presvedčení, že ich psík je ten najlepší, sučka najkrajšia a tak chcú mať od nich šteniatka – pre dobrý pocit, na pamiatku, z mylných informácií,... Jednou je, že každá sučka musí mať aspoň raz za život šteniatka. V dnešnej dobe je to už len prežitok či povera! Sučka prežije aj bez toho a takisto ani psík nemusí byť otcom šteniatok. Tých je v útulkoch viac než dosť! A čakajú na svoje domovy!

    

4. Množiteľ  - nezodpovedný majiteľ

Najnezodpovednejší typ! Je častý hlavne na dedinách. Sučka počas háranie ujde, potuluje sa voľne po uliciach. Stretne psa - samca. A ostatné už zariadi Matka príroda...
Sučka po dvoch mesiacoch porodí šteniatka, kríženčekov.  V tom lepšom prípade nájdu domov u susedov, známych. V tom horšom končia v cigánskych osadách, utopené alebo rovno vyhodené na ulicu, niekedy aj s matkou. Tieto situácie sa môžu opakovať na jednom dvore aj niekoľko rokov. Riešenie je úplne jednoduché! Kastrácia! Sučku vykastruje takmer každý veterinár a človek má o „starosť“ menej. Určite je to lepšie riešenie ako „nečakané darčeky z potulných ciest“ každé háranie, každý polrok.

Súvisiaci obrázok

 

5. Množiteľ – „biznisman“ II.

Takáto osoba má doma psa, psov s preukaz pôvodu (PP). Šteňatá však predáva bez PP. Je to najsmutnejší prípad! Ešte smutnejšie sú dôvody neudania PP – šteňa sa narodilo ako posledné z vrhu, šteniat bolo veľa a tak iba niektoré dostali papiere,.. Alebo sa mu papiere jednoducho nechcelo vybaviť! A možno by ani na taký chov nedostal povolenie...Zamyslite sa!
Každé krytie psov s PP je odobrené poradcom chovu a orgánmi, ktoré chov kontrolujú a sledujú (SKJ – slovenská kynologická jednota). Všetky psíky, ktoré sa narodia zdravé po takýchto rodičoch majú nárok na PP! Pes s preukazom pôvodu neznamená, že má chodiť na výstavy a urobiť skúšky. Preukaz pôvodu dáva ľuďom istotu, že zo šteniatka im vyrastie to, čo si kúpili, že rodičia boli zdraví, pod veterinárnym dohľadom a kontrolovaní na určité vrodené choroby (v závislosti od plemena).  V tomto smere sa oplatí investovať!

Súvisiaci obrázok

Mária K., OZ Psia duša

Zdroj: 
http://www.lacnesteniatka.sk

Posted on 2018-03-11 Mať neznamená vlastniť, ale..., Články 0 79

Pridaj komentárPridaj odpoveď

Musíš byť prihlásený Pre odoslanie komentu.

Blog archives

Kategórie Blogu

Posledné komenty

Žiadne komenty

Blog search